Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Kas jāzina, izvēloties antivīrusu programmas?

antivīrusu programmas
Attēls: Pixabay.com, Engin_Akyurt

Vai neesi pārliecināts par atšķirībām starp bezmaksas antivīrusu sistēmām un apmaksātu pretvīrusu programmatūru? Šajā rakstā paskaidrosim, kā atšķiras bezmaksas un maksas antivīrusu programmas un kas tās ir, palīdzot Tev izlemt, kuras ir piemērotākās. Lasi un uzzini!

Kas ir antivīrusu programmas?

Antivīrusu programmas var iedalīt divās daļās – bezmaksas lietotnes un produkti, par kuriem nepieciešams maksāt naudu (parasti tās sauc par apmaksātām vai augstākās kvalitātes lietotnēm).

Antivīrusu programmu veidi

Pastāv vairāku veidu antivīrusi, kas piemēroti dažādām operētājsistēmām.
  1. Microsoft datori ir aprīkoti ar programmu Microsoft Defender Antivirus, taču papildu drošībai var uzstādīt vēl citas programmas, piemēram, Kaspersky Anti-Virus, Bitdefender Antivirus Plus vai McAfee AntiVirus Plus.
  2. iOS datoros antivīrusu programmatūras instalēšana Apple datoros nav būtiska prasība, jo izstrādātājs veic lielus ieguldījumus, lai sniegtu augstu drošību, piedāvājot automātiskos antivīrusu programmas atjauninājumus. Tomēr papildu drošībai iesakām tādas pašas programmas kā Microsoft datoru lietotājiem. 
  3. Savukārt, Android ierīcēm vari izvēlēties tādas programmas kā Avira Antivirus Security, Bitdefender Mobile Security vai Kaspersky Internet Security.
antivīrusu programmas
Attēls: Pixabay.com, TheDigitalWay

Kā darbojas antivīrusu programmas?

Antivīrusu programmatūra skenē visus failus, programmas vai lietotnes, ko datora izmantotājs pārvieto uz datoru, un salīdzina noteiktu kodu kopu šiem failiem ar informāciju, kas saglabāta antivīrusu programmas datu bāzē. Ja programma atrod kodu, kas ir identisks vai ļoti līdzīgs iepriekš identificētai ļaunprātīgajai programmatūras daļai datu bāzē, šis kods tiek uzskatīts par ļaunprātīgu un tiek noņemts no ierīces.

Šādas programmas darbību raksturo dažādi aspekti:
  • fona skenēšana – tas nozīmē, ka pretvīrusu programma palīdz nepārtraukti skenēt visa veida datus, kas tiek atvērti. Tas nodrošina aizsardzību 24 stundas diennaktī, nodrošinot pilnīgu datora aizsardzību pret draudiem un citiem ļaunprātīgas programmatūras uzbrukumiem;
  • pilnīga sistēmas skenēšana – tā nav tik būtiska situācijā, ja ir pieejama iepriekš minētā fona skenēšana. Taču pilna sistēmas pārbaude kļūst neaizstājama, ja antivīrusu programma tiek instalēta pirmo reizi vai ja antivīrusu programmatūra ilgāku laiku nav atjaunināta. Tā ir nepieciešama, lai nodrošinātu, ka aiz sistēmas kodiem neslēpjas ļaunprātīgas programmatūras vīrusi. Pilna ietvara pārbaudes papildus veidā ir vērtīgas tad, ja attīri datoru no vīrusiem;
  • vīrusu definīcijas – pretvīrusu programma var veikt savas funkcijas, kuru pamatā ir vīrusu definīcijas, lai atpazītu, vai fails, programma ir īsta vai domāta ļaunprātīgiem nolūkiem. Tas ir galvenais iemesls, kāpēc nepieciešams regulāri arhivēt jaunās vīrusu definīcijas. Vīrusa definīcijas slēpj visu vīrusu kodus, kuri iepriekš ir klasificēti kā nevēlami. 
antivīrusu programmas
Attēls: Unsplash.com, RoonZ

Visām antivīrusu programmām, neatkarīgi no tā, vai tiek izmantoti gaming datori, datori darbam vai retu reizi skolas uzdevumu veikšanai, ir būtiski regulāri veikt vīrusu definīciju atjauninājumus, lai garantētu ierīces drošību.

Kādos veidos var iegūt vīrusu datorā?

Vīrusi datorā var tikt visdažādākajos veidos. Klasiskākie no tiem ir, lejupielādējot inficētus failus, atverot e-pastu ziņas vai inficētas mājaslapas. Taču ir vēl vairāki veidi, par kuriem Tu, iespējams, nezināji!
  • Caur printeri. Lai arī šķiet, ka printeris nevarētu būt saistīts ar vīrusiem – tā reizēm var gadīties. Katram printerim ir tīkla savienojums, un tie atbalsta programmas jauninājumus. Ja programma ilgi netiek atjaunināta, tas rada labvēlīgu augsni ļaunprātīgām darbībām. 
  • Ar web kameras starpniecību. Tāpat kā citas infekcijas datorā, arī kamerā tās var rasties, ja lejupielādējat programmu. Šādā situācijā hakeri var atrast veidus, kā bez īpašnieka ziņas aktivizēt un kontrolēt ierīcē esošās kameras.
antivīrusu programmas
Attēls: Pixabay.com, Vitamin

Maksas vai bezmaksas antivīrusu programmas – kam dot priekšroku?

Tāpat kā citas datora komponentes, piemēram, cietais disks, arī antivīrusa programmatūras ir dažādas, un katra no tām spēj veikt tai paredzētās darbības. Raksta turpinājumā mēs aplūkosim, kura ir labākā izvēle starp šīm divām iespējām, izsverot dažādas galvenās priekšrocības un trūkumus, kas palīdzēs Tev izlemt, kam labāk dot priekšroku.

#1 Bezmaksas programmu priekšrocības & trūkumi

Tradicionāli tiek uzskatīts, ka bezmaksas antivīrusu programmatūras nodrošina tikai minimālo aizsardzības līmeni, meklējot ļaunprātīgus kodus un salīdzinot tos ar datu bāzē esošajiem, taču tādas programmas kā Kaspersky, Avast un Bitdefender mēdz piedāvāt arī dažus bezmaksas papildu aizsardzības rīkus, piemēram, ļaunprātīgas uzvedības programmatūras noteikšanu, nevēlamu saišu detektorus un pat ugunsmūri, taču šīs funkcijas lielākoties tomēr tiek piedāvātas tikai maksas versijām.

Vēl viena lieta, kas jāņem vērā, lejupielādējot bezmaksas antivīrusa programmu, ir tas, ka nepieciešams būt piesardzīgam, lai izvairītos no krāpniekiem. Ne visas programmas patiesi ir paredzētas vīrusu noteikšanai, tāpēc iesakām pieturēties iepriekš minētajiem programmu variantiem.

#2 Maksas programmu priekšrocības & trūkumi

Apmaksāta antivīrusu programmatūra, kā arī lētāku programmu maksas versijas, parasti piedāvā papildu funkcijas, kuras konkrētai sabiedrības grupai var būt ļoti nepieciešamas, savukārt, citai – liekas. Tās var būt, piemēram, aizsardzība pret identitātes zādzībām, ugunsmūris, vecāku kontrole un sistēmas veiktspējas rīki.

Piemēram, tie cilvēki, kuriem ir savi mazie uzņēmumi, varētu vēlēties apsvērt apmaksātu komplektu iegādi, jo tādiem izstrādātājs piedāvā tehnisko atbalstu, kā arī funkcijas, kas ļauj bloķēt ļaunprātīgas, riskantas vietnes, kuras darbinieki varētu apmeklēt. Mājās vecāki var nolemt, ka apmaksātie varianti piedāvā vislabāko vecāku kontroli pār bērnu darbībām internetā.

Lielākais trūkums – par tām ir jāmaksā, taču nereti šie ieguvumi attaisno ieguldījumus.

Vai Tev raksts šķita noderīgs? Dalies ar to un informē savus draugus!
Programmatūra Norton

Programmatūra Norton

34,59 / gab.
Atlaides kods
Programmatūra Norton

Programmatūra Norton

23,90 / gab.
Pieejama noliktavā
Programmatūra Norton

Programmatūra Norton

34,59 / gab.
Atlaides kods
Programmatūra Norton

Programmatūra Norton

23,90 / gab.
Pieejama noliktavā