Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Noderīgi padomi, kā iekārtot dārzu

Foto: Pelargoniums for Europe, unsplash.com
 
Pavasaris un vasara ir laiks, kad apkārt viss zaļo un daba atmostas, skanot putnu balsīm un čalojot visiem strautiņiem. Ja arī tu esi nolēmis, ka vēlies būt tuvāk dabai un sakopt vidi sev apkārt, tad tev noderēs šie padomi, kā iekārtot dārzu.

1. Iepazīsti teritoriju

Pirmkārt, izvērtē izvēlētās teritorijas lielumu. Atšķirīgiem dārza izmēriem ir jāizvēlas atšķirīgs augu un dekoru apjoms, kā arī dārza mēbeles. Otrkārt, saproti, kāda ir augsne un klimats. Piejūras teritorijā būs liela daļa augu, kas nespēs attīstīties tā, kā Latvijas vidienē.
 
Ir jāsaprot, vai vieta ir vējaina, vai augsne ir skāba, kāds ir tās pH līmenis, kāda ir temperatūra izvēlētajā teritorijā un vēl daudzi citi faktori, lai visi izvēlētie augi turpinātu zelt arī nākamajos gados.

2. Definē savus mērķus un stilu

Dārzkopība daudziem ir hobijs, kam ir jāvelta pāris stundas nedēļā, pļaujot zāli un aplejot augus, kā arī darot citus nelielos darbiņus un rūpējoties par augu labsajūtu. Domājot, kā iekārtot dārzu, ir jāsaprot, cik daudz laika un cik bieži esi gatavs tam veltīt, vai varbūt vēlies nolīgt dārzkopi un cik daudz līdzekļu esi gatavs ieguldīt.
 
Dārzu glītu var padarīt vien pāris puķu podiņi un zaļš, kopts mauriņš, tomēr, lai to iekoptu, var arī izpausties ar gaismas līdzekļu, dekorāciju un mēbeļu palīdzību. Sākot iekopt dārzu ir jāizprot, kāds būs dārza tapšanas mērķis – vai es vēlos tikai sakoptu teritoriju vai vietu, kur atpūsties ar ciemiņiem vai ģimeni, vai iespēju apgūt dārzkopību un attīstīt savu fantāziju.
 
Tālāk jau vari pieskaņot dārzu mājai vai paša stilam, iekārtojot to moderni, iegādājoties metāla mēbeles, koši, audzējot neskaitāmas puķes, vai dabiski, nopērkot koka mēbeles. Iespējas ir bezgalīgas.
 
Foto: Zoe Schaeffer, unsplash.com

3. Izveido dārza plānu

Iekārtojot savu dārzu, ir jāņem vērā izvēlētie mērķi, lai zinātu, kura teritorija tiks atvēlēta kultūraugiem, kur vēlies atpūsties ar ģimeni un kur jāatrodas krāšņajām puķu dobēm. Vizualizējot sevis izvēlētos mērķus, sadalot dārzu dažādās teritorijās, un uzzīmējot tos uz lapas, vari saprast, vai šis iekārtojums tevi apmierina. Ja neesi drošs par izmēriem, vienmēr vari dārza teritorijā saspraust mietiņus, lai vieglāk saprastu, cik lielas dobes tu vēlies un kur tās varētu atrasties.
 

Kur uzsākt pagalma un dārza ainavas iekārtošanu?

Mazāk prātojot, kā iekārtot dārzu, bet, pievēršoties praktiskām darbībām, ir iespējams panākt vislielāko progresu, tāpēc izvēlies kādu dārza stūrīti, sakop to un virzies tālāk!
Vēl viens jautājums, kas sev jāuzdod, iekārtojot dārzu, ir: “Vai manā pagalmā ir kāda ēnaina vieta?” Vasarās arī Latvijā var kļūt tik karsts, ka jāmeklē patvērums no svelmes.
 
Šim nolūkam noderīgs pirkums būs dārza nojumes, kas būs glābiņš karstākajās dienās vai lietainās pēcpusdienās, kad sabraukuši ciemiņi. Ēnu var radīt arī lielo koku krāšņās lapotnes, tomēr, ja dārza iekārtošanu esi sācis nesen, visticamākais, ka vari vien domāt par priekšdienām, iestādot kādu koku, kas nākotnē varēs kalpot kā sargs no saules.
 

Audzē to, kas garšo

Dārzs ir iespēja izvairīties no kāda lieka brauciena uz veikalu un gūt gandarījumu, salātos iejaucot pašu audzētus tomātiņus, gurķīšus un dillītes. Ir ārkārtīgi daudz kultūraugu, ko var izvēlēties stādīt savā dārzā vai siltumnīcā, tāpēc, lai atvieglotu izvēli, ko audzēt savā dārzā, vari veikt ģimenes aptauju par katra iecienītākajiem kultūraugiem. Jāatcerās gan, ka augļu koki un ogu krūmi savu ražu dos vien pēc vairākiem gadiem, tāpēc tas ir ieguldījums nākotnei.
 
Foto: JamesDeMers, pixabay.com
 

Izmanto ūdeni kā pārsteidzošu elementu

Lai padarītu savu dārzu unikālu, vari izmantot ūdens elementus. Ja ir tāda iespēja, upīte, kas plūst cauri dārzam, vai dīķis, kurā nopeldēties, ir dārza sastāvdaļas, kas papildinās tavu dārza ainavu ar pārsteidzošām detaļām un sajūsminās viesus. Tomēr, ja nevēlies ieguldīt līdzekļus, rokot dīķi, vai arī tam nav lieka teritorija, vari iegādāties strūklakas vai ūdens dekorus dažādos izmēros par tik pat atšķirīgām cenām.
 

Izvēlies piemērotas dārza mēbeles

Dārzs ir ne tikai vieta, kur būt radošam un pārvērst savu vīziju par realitāti, bet arī uzņemt ciemiņus un baudīt laiskas vasaras pēcpusdienas. Lai gan ciemiņiem, gan pašiem būtu ērti, ir jāpadomā par atbilstošu dārza interjeru, jo, domājot, kā iekārtot dārzu, dārza mēbeles ir viens no svarīgākajiem elementiem.
 
Ārkārtīgi svarīgs ir to materiāls, ņemot vērā, ka, konstanti atrodoties ārā, mēbelēm ir jāpakļaujas mitrumam un mainīgajam klimatam. Atbilstoši iecerētajam interjeram un noskaņai vari izvēlēties starp koka, metāla, plastmasas un citiem materiāliem. Mēbeļu stili un veidi pašlaik ir daudz un dažādi, sākot no dārza krēsliem, kuros sauļoties, un beidzot ar dīvāniem un galdiem, kas paredzēti izmantošanai ārā. 
 

Rūpējies par zāliena kvalitāti

Nekas tā neliecina par koptu dārzu kā zaļš un veselīgs zāliens. Lai karstā saule tam nepiešķirtu brūnganu toni, arī zāliens ir jālaista gluži kā puķes. Vienmēr var iegādāties arī zāles sēklas, kas ātri sadīgstot, padarīs mauriņu vēl biezāku un veselīgāku. Jāatcerās arī, ka zāliens ir mājvieta daudziem kukaiņiem, ieskaitot ērces, tāpēc, lai tie neapdraudētu tavu un tavas ģimenes veselību, ir jārūpējas par tā regulāru pļaušanu.
 
Foto: JillWellington, pixabay.com
 

Izvēlies gan daudzgadīgos, gan viengadīgos augus

Tieši dažādība ir atslēga pievilcīgam dārzam. Lai katru gadu nebūtu jāraizējas par augu iepirkšanu, ir svarīgi iestādīt arī tādus kokus, krūmus un puķes, kas augs vēl gadiem ilgi. Savukārt viengadīgie augi ir lieliska iespēja piešķirt mainību savam dārzam, tajā valdošajai krāsu paletei un būs glābiņš neizvēlīgajiem, kas katru gadu var izvēlēties citu puķu stādu opciju.
 

Sakārto augus grupās

Domājot, kā iekārtot dārzu, vari apsvērt iespēju sakārtot augus grupās. Atsevišķi nodali kultūraugus, kas sniegs ražu, no puķēm, kas priecēs acis, un kokiem un krūmiem, kas var kalpot kā iespēja norobežot savu teritoriju no kaimiņiem vai citām pagalma daļām un sniegt ēnainu patvērumu karstajās dienās. Apdomīgi stādot augus pa grupām, vari atvieglot arī sev to tālāku kopšanu.
 

Sēklas un stādi – ko izvēlēties?

Stādu priekšrocību sarakstā ir tas, ka tu zini, ko tu pērc, kādā krāsā būs ziedi un auga lapas, kā arī nav jāgaida ilgi līdz augs būs pilnbriedā, tomēr ne visiem augiem ir pieejami stādi, un tieši prieks, ieraugot pirmos asnus, kas stiepjas no puķupoda, ir neaizstājams, salīdzinot ar veikalā pirktu stādu. Iegādajoties stādus, ir jāpievērš uzmanība arī iespējamām slimību pazīmēm vai kukaiņiem, lai tie nesabojātu arī pārējo dārza augu veselību.
 
Foto: Catrina Carrigan, unsplash.com
 

Domā par dārzu ne tikai horizontāli, bet arī vertikāli

Lai piešķirtu dārzam pievilcīgu struktūru, ir jāizmanto visa telpa pilnībā, pārliecinoties, ka to apvij augi, kas liek paskatīties ne tikai uz leju, bet arī uz augšu. Lai tā būtu, vari iestādīt tūjas, ozolus, domājot par nākamajiem vasaras saulgriežu vainagiem, ķiršus un ābeles vai citus kokus, kas piešķirs dārzam dimensiju un padarīs tā plānojumu pilnīgāku.
 

Piešķir dārzam dzīvību ar dekoriem

Dekori ir glābiņš tiem, kuriem dārzkopība sagādā galvas sāpes. Visbiežāk tie nav jākopj un spēj aizpildīt teritoriju, par kuras iekārtošanu neesi drošs, turklāt dekori ir pielāgojami dažādiem interjeriem. Starp kokiem paslēpies šūpuļtīkls, dārzā iekārta lampiņu virtene, mākslīgs putns vai skaista skulptūra – tie ir vien daži piemēri dekoriem, kas padarīs tavu dārzu vēl iespaidīgāku.
 

Ko darīt, ja vēlos puķes savā dārzā, bet nevēlos tās stādīt zemē

Ja apzinies, ka augsne dārzā nav piemērota tevis izvēlētajām puķēm, ir alternatīva. Puķu podu pakāršana pie statīva, nojumes vai mājas malas ir veids, kā iekārtot dārzu dažādos līmeņos un izdekorēt kā dārzu tā arī tuvumā esošās ēkas.
 
Foto: Boris Debusscher, unsplash.com

4. Atrodi pareizos darba rīkus

Spēja parūpēties par savu dārzu pienācīgi ir atkarīga arī no tava aprīkojuma. Ar vecu un trulu zāģi tu tikai kaitēsi saviem kokiem, bez izturīgas un kvalitatīvas lāpstas nevarēsi izrakt nevienu puķu dobi un ķerra būtiski atvieglos izravēto nezāļu pārvietošanu. Atbilstoši darba rīki ir veiksmes atslēga raitam un kvalitatīvam darbam.

5. Nebaidies no lēna progresa

Gan krūmi, gan koki ir ieguldījums nākotnē, jo, lai no mazas sēklas vai stāda izaugtu pilnvērtīgs, liela apjoma krūms vai koks, ir nepieciešami vairāki gadi. Uzņemoties iekopt savu dārzu, ir jārēķinās, ka pirmajos gados tas, iespējams, būs pavisam tālu no tavas vīzijas, tomēr tas ir projekts, kas ilgākā laika periodā sniegs vēlamos rezultātus. 

6.  Attīsti savas dārzkopības prasmes

Tavs dārzs ir izcila iespēja arī tev pilnveidot sevi, savas zināšanas un prasmes, un var kalpot par aizraujošu hobiju, kas novērsīs domas no straujās darba ikdienas. Lai būtu pārliecināts, ka visas izvēlētās puķes, koki, krūmi un kultūraugi spēs priecēt acis un sirdi, vispirms der izlasīt informāciju par katru no tiem, tādējādi esot drošs, ka vari radīt to augšanai piemērotus apstākļus. 
Ziedu statīvs 10-737, 450 mm x 450 mm x 1750 mm, Ø 220 mm

Ziedu statīvs 10-737, 450 mm x 450 mm x 1750 mm, Ø 220 mm

44,99 / gab.
Tiek pārdots gab.:
1 gab. – 1.0 gab., 1 gab. – 44,99 €
Pieejama noliktavā
Atlaides kods
Lapene Home4you, 400 cm

Lapene Home4you, 400 cm

452,84 € / gab.
509,00 / gab.
Zvilnis Smeraldo, zaļa, 189 cm x 72 cm x 96 cm

Zvilnis Smeraldo, zaļa, 189 cm x 72 cm x 96 cm

44,93 € / gab.
59,99 / gab.
Tiek pārdots gab.:
1 gab. – 1.0 gab., 1 gab. – 59,99 €
Pieejama noliktavā
Āra mēbeļu komplekts Domoletti, pelēks, 1-4 sēdvietas

Āra mēbeļu komplekts Domoletti, pelēks, 1-4 sēdvietas

209,00 / pak.
Tiek pārdots paka:
1 pak. – 1.0 komplekts, 1 komplekts – 209,00 €
Pieejama noliktavā
SMART LEASING