Rodolfo Clix, pexels.com
Mēs visi zinām, cik svarīgs ir telpu apgaismojums, lai izveidotu skaistu un funkcionāli iekārtotu telpu. Pareiza apgaismojuma izvēle var veicināt produktivitāti, var palīdzēt atslābināties, kā arī likt justies ērtāk.
Apgaismojums ietekmē arī to, kā mēs uztveram tekstūras un krāsas, tas manipulē arī ar telpas kopējo sajūtu (varbūt vairāk nekā jebkurš cits dizaina elements). Gaismas objekti var kļūt par galveno telpas centrālo punktu.
Turpini lasīt un apgūsti, kā pareizi izmantot apgaismojumu, kā arī uzzini, kas ir svarīgi veidojot savu telpu apgaismojuma plānu.
Vispirms – telpu apgaismojuma ABC
eric anada, pexels.com
Kas tev būtu jāzina, pirms izvēlies telpas apgaismojumu:
- Tam, kā mēs jūtamies telpā, lielākoties ir sakars ar apgaismojumu;
- Jo vairāk gaismas, jo labāk – nav labākā doma. Paturi prātā teicienu “kvalitāte pāri kvantitātei”;
- Izvēloties apgaismojuma veidu, ņem vērā telpas funkciju (apgaismojuma veidi: atstarots, akcentēts, virziena. Tātad darba vietai nepieciešams viens apgaismojuma veids, atpūtas zonai vai virtuvei cits);
- Centies izvietot gaismas objektus tur, kur tas ir patiešām nepieciešams, un saglabāt zemāku apkārtējās gaismas līmeni citur;
- Neizmanto tikai vienu gaismas avotu (izmanto griestu lampas, stāvlampas, sienas lampas, mazus gaismas avotus utt.);
- Vertikālo virsmu apgaismojums (aktīvi tiek izmantots uz ielas esošo ēku fasāžu apgaismojums, bet tas attiecas arī uz iekštelpām);
- Svarīgi atcerēties: izvēlēties gaismas objektus ar vienādu krāsu temperatūru;
- Atceries par pareizu lampu un citu gaismas avotu novietojumu (lai lustras gaismu neapžilbinātu un atrastos pareizajā vietā);
- Iekārtojot savu telpu, vienmēr padomā par to, lai tiktu nodrošināts gan dabiskais, gan mākslīgais telpu apgaismojums.
Bieži pieļauta kļūda: lielākā daļa cilvēku mēdz izvēlēties pārspīlētu griestu lampu kā galveno, ja ne vienīgo telpas gaismas avotu. Iekārtojot jebkuru telpu, svarīgi ir zināt, kā plānojat to izmantot, un pēc tam domāt par apgaismojuma opcijām.
Telpu apgaismojums – tā veidi
Paweł L., pexels.com
Sākumā nepieciešams noskaidrot, kās telpas apgaismojuma veidi pastāv. Tiek izšķirti četri apgaismojuma veidi:
- “Ambient” apgaismojums – maigs apkārtējais telpu apgaismojums, kas piešķir telpai mirdzumu;
- Vispārējais telpu apgaismojums – var būt visu gaismas avotu kombinācija, bet galvenokārt jādomā par augšējo apgaismojumu. Tas nodrošina telpas visas telpas apgaismojumu un ir paredzēts, lai radītu vienmērīgu gaismas līmeni visā telpā;
- Mērķa/virziena apgaismojums – izgaismo noteiktu zonu, kurai ir paredzēta konkrēta funkcija;
- Akcenta apgaismojums – piešķir telpai dekoratīvus elementus, kas pārsvarā domāti estētiskas noskaņas radīšanai.
Telpu apgaismojums – kā izvēlēties piemērotāko?
dada _design, pexels.com
Labākā apgaismojuma dizaina izvēle sākas ar mērķa/virziena un akcenta apgaismojuma izvēli, un dažreiz griestu apgaismojums pat nav vajadzīgs! Tāpēc, kad runa ir par telpas plānošanu, izveido nelielu telpas apgaismojuma plānu/karti, pamatojoties uz to, kā plāno izmantot telpu.
Vispirms pievieno virziena/mērķa apgaismojumu — piemēram, stāvlampu, kur skaidri zināms, ka tā vieta telpā būs paredzēta lasīšanai. Pēc tam seko jebkurš akcentējošais telpu apgaismojums — sienas lampa, lai aizpildītu tukšu sienu. Visbeidzot pievieno vispārējo gaismas avotu, piemēram, lustru virs galda. Katrā telpā jābūt vismaz 2-3 gaismas avotiem, lai panāktu gaismas līmeņa balansu telpā.
Sašauriniet telpas vēlamā dizaina opcijas
Max Vakhtbovych, pexels.com
Mūsdienās ir tik daudz dažādu pārsteidzošu iespēju, tāpēc var kļūt diezgan neiespējami izvēlēties. Ja tiek sašaurināti vēlamā dizaina varianti, tas palīdzēs vieglāk nonākt pie kāda kopsaucēja.
Vai tava plānojamā telpa ir Jūgendstilā, varbūt tā ir kāda senatnīgā telpa ar Art Deco piesitienu, vai eleganta lauku māja? Pēc telpas interjera dizaina noteikšanas (vairāk vai mazāk) sāc meklēt, kas piestāv un iederas šajā dizainā. Atceries arī, ka neliels kontrasts telpā vienmēr ir jautri! Vari pat mēģināt sajaukt stilus, lai atrastu pareizo kombināciju, taču par to nākamajā punktā.
Izveido savu stila kombināciju
Pixabay, pexels.com
Kad zināt nepieciešamo gaismas objektu atrašanās vietu, daudzumu un stilu, tava apgaismojuma shēmas izveide tuvojas nobeigumam. Labākais padoms, ko varam sniegt: uzņemt potenciālo gaismas objektu ekrānuzņēmumus un ielikt tos tukšā dokumentā, lai redzētu tos visus uzreiz un kopā.
Padomā par to, kā šie gaismas objekti izskatās kopā: vai ir kāds metālu sajaukums? Vai tiek iekļautas dažādas faktūras (piemēram, lampu abažūrus)? Vai ir kāda vienojoša krāsa, kas atbilst pārējai telpai? Nav obligāti viss jāsaskaņo, taču ir diezgan svarīgi, lai gaismas objekti būtu vienoti un telpu apgaismojums skaisti iederētos interjerā.
Iepazīstiet savas spuldzes
Burak The Weekender,.pexels.com
Ir tik daudz spuldžu veidu, taču izvēloties pareizās, tas var būtiski mainīt tavas mājas izskatu un sajūtu, kā arī var ietekmēt enerģijas patēriņu un izmaksas. Apskatīsim dažas tipiskākās spuldzes, ko varētu atrast veikalā:
Kvēlspuldze — šīs spuldzes būs vislīdzīgākās saules gaismai, nodrošina siltu gaismu, vismazāk energoefektīvas (60 vatu spuldze darbosies tikai aptuveni 750 stundas). Mūsdienās cilvēki sāk pakāpeniski atteikties no daudzām kvēlspuldzēm, jo tās nav energoefektīvas. Šīs spuldzes būs vislabāk piemērotas grīdas vai galda lampām, lustrām vai pat virtuves gaismas objektiem.
Halogēnās spuldzes – nodrošina vairāk degšanas stundu nekā vienkārša kvēlspuldze. Šīs spuldzes uzkarst un tām ir augsts enerģijas patēriņš. Nodrošina siltu gaismu.
Fluorescējošās spuldzes – Šī tipa spuldzes parasti tiek izmantotas ofisa tipa ēku un biroju apgaismošanai. Salīdzinoši energoefektīvs risinājums, taču ne tik kvalitatīvs attiecībā uz krāsu atveidi. Fluorescences spuldzes nodrošina vairāk vēsu gaismas toni, parasti iedegas ar kavēšanos.
Luminiscences spuldzes – parasti ir labāk piemērotas telpām, kurām nav tik lielas funkcijas, kā arī, kur nav nepieciešams radīt atmosfēriski patīkamu apgaismojumu. Būs vairāk piemērotas garāžām, pagrabiem, gaiteņiem, kur cilvēks neuzturas tik ilgu laiku. Šīs spuldzes pieskaitāmas pie enerģiju taupošajām, iedegas uzreiz un kalpošanas laiks ir 10x ilgāks kā kvēlspuldzēm.
LED spuldzes — dārgs variants, taču kalpo visilgāk un vislabāk taupa enerģiju, telpā krāsām liek izskatīties lieliski. Tehnoloģijas turpina attīstīties un tiek piedāvātas aizvien vairāk jaunas iespējas. Šo spuldžu kalpošanas laiks ir līdz 40x ilgāks salīdzinot ar pārējām spuldzēm. Šīs spuldzes tiek izmantotas mājsaimniecības ēku, rūpniecības ēku un ielu apgaismošanai. Gaismas tonis ir ļoti pietuvināts dabiskai dienas gaismai.
Profesionāļa padoms: mēģiniet lēnām nomainīt vecās kvēlspuldzes pret LED spuldzēm, lai samazinātu enerģijas patēriņu un izmaksas.
Vēl nedaudz par LED
Max Vakhtbovych, .pexels.com
LED diodes ir piemērotas daudziem telpu apgaismojuma veidiem, tās ir izstrādātas, lai radītu daudz gaismas no mazas formas spuldzes, vienlaikus saglabājot fantastisku efektivitāti. LED ir gaismas diodes veids, kas elektrisko enerģiju pārvērš gaismā. Būtībā gaismas diodes ir kā mazas spuldzes, tām vienkārši ir nepieciešams daudz mazāk enerģijas, lai iedegtos, un tās ir daudz efektīvākas, lai radītu lielu gaismas jaudu.
Viena no lieliskajām LED spuldžu īpašībām ir dažādās iespējas un gaismas veidi, ko no tām var iegūt. Pastāv gan Led spuldzes, kas izstaro gan balto gaismu, gan dažādu krāsu gaismu. LED ir ne tikai pazīstamas ar savām krāsām, bet tās ir arī daudz spilgtākas nekā citi gaismas avoti.
Max Vakhtbovych, pexels.com
Tā kā LED nozare šobrīd aug diezgan strauji un tirgū pieejamo produktu klāsts ir plašs – ir pieejams gan LED āra un iekštelpu apgaismojums, LED lentes, LED prožektori un LED lukturi. Ir būtiski saprast LED spuldžu atšķirības. Šis ir izplatīts jautājums, jo tirgū pieejamas gan ļoti lētas, gan ļoti dārgas LED spuldzes.
Es uzmanītos, pērkot lētās, jo vienmēr saņemam to, par ko maksājam. Jā, lētās LED spuldzes sākumā varētu darboties lieliski, taču parasti tās neiztur tik ilgi, cik vajadzētu vai arī tās ātri izdeg sliktās testēšanas dēļ. Plašs LED produktu klāsts ir pieejams 1a.lv mājaslapā, ieskaties!