Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Ergonomiska darba vieta – praktiski ieteikumi

Foto: Laura Davidson on Unsplash
 
Lielu daļu nomoda laika pavadām, strādājot no mājām vai birojā, tāpēc ērta un pareizi iekārtota darba vieta ir īpaši svarīga. Tā ne vien veicina produktivitāti, bet arī rūpējas par tavu veselību un noskaņojumu. Esam apkopojuši labākos ekspertu ieteikumus, lai tu zinātu, kāda ir ergonomiska darba vieta un kas jāņem vērā, tādu iekārtojot. Lasi un uzzini!

Plānojuma nozīme 

Ergonomiska darba vieta pirmām kārtām nozīmē to, ka ņemtas vērā telpas plānojuma īpatnības, piemēram, logu, durvju un kondicioniera izvietojums. Ir nepatīkami sēdēt ar muguru pret durvīm, bet sēdēt tieši zem kondicioniera ir pat kaitīgi veselībai. Savukārt logs nodrošina ne vien dabisku apgaismojumu, bet arī iespēju ik pa laikam atpūtināt acis, paskatoties ārā.
 
Izvēlies galdam un krēslam vispiemērotāko vietu, pārējā telpā izvietojot citas nepieciešamās mēbeles un biroja tehniku. Kaut arī nereti iesaka visu izvietot kompakti, rokas stiepiena attālumā, iespējams, attālumu tomēr vērts palielināt – piecelšanās un kaut nedaudzi soļi noteikti nāks par labu veselībai.

Apgaismojuma faktors

Foto: Tim van der Kuip on Unsplash 
 
Protams, mums visiem patīk dabiskais apgaismojums, un tas ir vislabākais mūsu redzei un noskaņojumam, taču rudenī un ziemā ar to vien nepietiek. Raugies, lai apgaismojums būtu gana izkliedēts un neradītu atspīdumus monitorā vai ekrānā. Tas attiecas arī uz dabisko apgaismojumu, tāpēc nozīme ir gan monitora izvietojumam, gan atbilstošām, regulējamām žalūzijām.
 
Lai birojā būtu ergonomiska darba vieta, gaismas daudzumam jābūt pietiekamam, lai nebūtu jāsasprindzina redze, taču tas nedrīkst būt pārāk spilgts. Ieteicams gaismas spektrs, kas ir tuvāk dabiskajam apgaismojumam – pārāk dzeltens un klusināts apgaismojums radīs grūtības koncentrēties, savukārt pārāk vēss, zilgans apgaismojums ietekmēs emocionālo labsajūtu.
 
Ieteicams izmantot centrālo griestu apgaismojumu, kas neveido ēnas, un papildināt to ar papildu lampām tieši konkrētai darba vietai. Galda lampas ieteicams izvēlēties ar regulējamu augstumu, ne pārāk spilgtas, lai virzītā gaisma palīdzētu labāk saskatīt, taču nenogurdinātu acis.

Krāsai ir nozīme

Lai ergonomiska darba vieta būtu arī patīkama, nozīme ir krāsu izvēlei interjerā. Dod priekšroku gaišiem matētiem toņiem, kas nerada nevēlamus atspīdumus. Lai kā tev patiktu kāds spilgts tonis, lielās devās tas būs nogurdinošs un pat paaugstinās nervozitāti. Taču nelieli neuzkrītoši dzelteni akcenti noteikti uzlabos noskaņojumu, savukārt mūsu redzei īpaši patīk klusināti zaļie toņi.

Pārāk silti vai pārāk auksti? 

Ergonomiska darba vieta – tie nav tikai datori, galdi un krēsli. Nereti aizmirstam pavisam vienkāršu niansi – telpas mikroklimatu. Telpā, kurā strādā, jābūt iespējai vēdināt, lai nodrošinātu svaiga gaisa pieplūdi – miegainību birojā nereti rada nevis tikko paēstās pusdienas, bet gan skābekļa trūkums.
 
Tāpat telpā nevajadzētu būt pārāk vēsam vai karstam – aukstajā sezonā optimāli būs 22 °С grādi, bet vasarā – ne vairāk par 24 °С grādiem. Ideāli, ja telpas temperatūru var regulēt. Jāparūpējas arī par to, lai gaiss, īpaši apkures sezonā, nebūtu pārāk sauss – tas negatīvi ietekmē gan ādu, gan acu gļotādu.

Krēslu un galdu nianses

Foto: ergonofis on Unsplash.com
 
Krēsls patiešām ir ļoti nozīmīgs, kad tiek iekārtota ergonomiska darba vieta. Ideālais krēsls, visticamāk, katram būs mazliet atšķirīgs, taču ir daži kritēriji, kas jāņem vērā.
 
Lai izvairītos no muguras un stājas problēmām, krēslam jābalsta mugura visā garumā, īpaši jostasvietas un krustu rajonā. Tam jābūt ar pieciem riteņiem un regulējamu augstumu un atzveltnes slīpumu.
 
Ļoti ieteicami ir arī roku balsti. Tāpat jāpievērš uzmanība tam, lai krēsla mala būtu noapaļota un nespiestu kājas. Krēslam jābūt noregulētam tādā augstumā, lai sēžot leņķis ceļa locītavā būtu lielāks par 90 grādiem. Var izmantot arī īpašus kāju paliktņus.
 
Galdam jābūt gana lielam, lai uz tā ērti izvietotu visu, kas nepieciešams darbam – no datora vai monitora un galda lampas līdz dokumentiem un citiem piederumiem. Ieteicams, lai galda virsma būtu matēta un viegli kopjama.
 
Apsver iespēju iegādāties elektrisko augstumā regulējamo galdu, lai pielāgotu galda augstumu krēslam vai paceltu to tādā augstumā, lai strādātu stāvus. Visas šīs nianses nodrošinās to, ka tev ir ergonomiska darba vieta.

Datora novietojums un aprīkojums

Foto: Samule Sun on Unsplash 
 
Kaut tradicionāli birojos ierasts redzēt stacionāros datorus ar atsevišķu monitoru un klaviatūru, aizvien populārāka izvēle ir darbs ar portatīvo datoru. Jebkurā gadījumā, strādājot ar datoru, jāievēro virkne nosacījumu, lai nekaitētu veselībai.
 
Ergonomiska darba vieta nozīmē, ka monitors jānovieto tā, lai tajā tieši neatspīdētu gaisma no loga vai lampas. Attālumam līdz acīm jābūt apmēram 60 centimetriem, monitora augšējai malai jābūt acu augstumā vai nedaudz zemāk.
 
Ja ilgstoši strādā ar portatīvo datoru, ieteicams iegādāties speciālu paliktni, lai pielāgotu ekrāna augstumu. Tas palīdzēs izvairīties no redzes un plecu zonas problēmām.
 
Izvēlies tieši sev piemērotu klaviatūru. Ja daudz strādā ar datoru, ieteicams lietot ergonomisko, nevis parasto datorpeli, jo tā palīdz izvairīties no plaukstas pārpūlēšanas.
 
Neaizmirsti arī par kādu citu ar datoru saistītu aksesuāru – svarīgas ir arī ērtas un drošas datorsomas. Ja bieži ņem līdzi portatīvo datoru, tev īpaši noderēs tieši datoram domāta mugursoma – tādējādi slodze tiks izlīdzināta, turklāt abas rokas būs brīvas.

Biroja tehnika 

Atvērtā tipa birojos tāda biroju tehnika kā printeri un skeneri parasti ir izvietota vienuviet. Iekārto šo vietu tā, lai tā būtu ērti lietojama, turpat ieteicams izvietot papīru, printera kārtridžus un citus piederumus.
 
Atkarībā no darba specifikas, mājas vai ofisa darba vietā, protams, būs atšķirīga biroja tehnika, taču ir arī tehnika, kas noderēs ikvienā darba vietā. Kompakts, kvalitatīvs printeris vai tik ļoti noderīgais skeneris palīdzēs paveikt vairāk gan darbā, gan mācībās.

Mobilā darba vieta

Kaut arī visbiežāk ar darba vietu saprotam biroju vai īpaši iekārtotu vietu mājās, mūsdienu mobilitātes apstākļos daudziem par darba vietu kalpo automašīna. Ar to pārvietojamies no klienta pie klienta, no vienas sapulces uz citu, starplaikos pagūstot pa telefonu risināt dažādus steidzamus jautājumus.
 
Ja šis ir arī tavs gadījums, tu noteikti zini, cik svarīgi, lai automašīnas salons būtu aprīkots ar visu nepieciešamo. Tavai drošībai svarīgākais aprīkojums ir telefona turētājs – izvēlies piemērotāko, lai brauciens būtu gan drošs, gan efektīvs.
 

Svarīgi 

Ergonomiska darba vieta mums palīdz ne vien vairāk paveikt, nekaitējot veselībai, bet arī labāk justies. 1a.lv veikala plašajā sortimentā atradīsi visdažādākās lietas, kas noderēs, iekārtojot ideālu darba vietu. Ieskaties un izvēlies sev nepieciešamo!
Biroja krēsls Happygame 2720, zila

Biroja krēsls Happygame 2720, zila

Pieejama noliktavā
Krēsls 1888, melna

Krēsls 1888, melna

Pieejama noliktavā
Telefona turētājs Ugreen Tripod Live Streaming 60318

Telefona turētājs Ugreen Tripod Live Streaming 60318

66,90 / gab.
Lampa Bailiwei BL1216 BL-1216, LED, brīvi stāvošs, 10W

Lampa Bailiwei BL1216 BL-1216, LED, brīvi stāvošs, 10W

Pieejama noliktavā
Klēpjdators Dell Vostro 3500 N3003VN3500EMEA01_2105_ubu_nobacklit, Intel® Core™ i5-1135G7, 8 GB, 256 GB, 15.6 "

Klēpjdators Dell Vostro 3500 N3003VN3500EMEA01_2105_ubu_nobacklit, Intel® Core™ i5-1135G7, 8 GB, 256 GB, 15.6 "

623,21 / gab.
Pieejama noliktavā
Skeneris Brother DS-740D

Skeneris Brother DS-740D

153,99 / gab.