Pievienojies SMART NET un ietaupi! Pievienoties

Praktiski padomi, ko darīt karstā laikā

Foto: Tomik Baginski, unsplash.com
 
Sākoties jūnijam, saules dūrieni, dažbrīd smacējošais karstums un sarkanie, nodegušie pleci ir daudzu latviešu problēma, tomēr katrai problēmai ir risinājums. Saules svelmē ir jāmeklē veidi, ko darīt karstā laikā, kā sevi pasaudzēt un jo īpaši ir jārūpējās par savu veselību gan atrodoties darbā, gan mājās, gan atpūšoties dabā. 

Iegādājies aizkarus vai žalūzijas

Laikā, kad elektrības cenas tikai aug, ir vērtīgi padomāt par interjera risinājumiem, kas nepalielinās elektrības patēriņu, bet karstajās dienās tomēr sniegs glābiņu. Ja tava māja vēl nav aprīkota ar gaismu necaurlaidīgiem aizkariem vai žalūzijām, ir pēdējais laiks to izdarīt. Gan žalūzijas, gan aizkari, ja atceries tos no rīta aizvērt, lai saule pa dienu nesakarsē istabu, ir vēl viens noderīgs veids, kā nodrošināt telpā vēsu temperatūru.

Atrodoties ārā, vienmēr smērē saules aizsargkrēmu

Saules aizsargkrēmam somiņā ir jābūt vienmēr, lai latviešu vidū tik populārais “traktorista iedegums” un apdegumi no pārmērīgas atrašanās saulainajā dārzā nemocītu tevi ikdienas gaitās un nebūtu lieki jādomā par to, ko darīt karstā laikā. Izvēloties saules aizsargkrēmu, ir jāizvērtē savs ādas tips, saules stiprums vietā, kur atradīsies, kā arī vēlamais iedeguma līmenis, lai āda nenovecotu pāragri un būtu pasargāta no saules kaitīgās ietekmes. 
Foto: Shamyiukuen, pixabay.com

Uzmanies ar gaisa kondicionieri

Nav nekā labāka kā no pārkarsušā transporta ienākt pa mājas durvīm pēc smagas darba dienas vēsā telpā. Kondicionieri ir ieguldījums nākotnē, domājot par dienām, kad nav laika aizbraukt uz jūru vai upi atveldzēties un tomēr vēlies patverties no karstuma vēsās telpās. Pozitīvais ar gaisa kondicionieri aprīkotajās mājās ir tas, ka vari pielāgot temperatūru un režīmu savām vēlmēm, bet vēsākās dienās to izslēgt, jo biežās temperatūru maiņas no karsta transporta vēsās telpās var būt iemesls arī epiziodiskām saslimšanām.

Ieslēdz ventilatoru

Maciņam draudzīgāks variants, ja nevēlies iegādāties gaisa kondicionieri, ir ventilators. Turklāt ventilators būs ideāli piemērots tiem, kuru dzīvesvieta vasarā ir mainīga. Vai tā ir vasarnīca, dzīvoklis vai piemājas dārziņš, ja ir kontaktligzda un elektrība, vari paņemt ventilatoru mašīnas bagāžniekā un pārvest uz sev tīkamo lokāciju. Pozitīvi, ka ventilatori ir pieejami dažādos izmēros un ar dažādām jaudām visām gaumēm, tomēr jāatceras, ka ventilators gaisu neatvēsina, bet gan palielina telpā esošā gaisa cirkulāciju. Tas nozīmē, ka kondicionieris noteikti sniegs lielāku baudu nekā ventilators, jo spēs nodrošināt tevis izvēlēto gaisa temperatūru.

Pārbaudi gaisa mitrumu telpās

Galvassāpes, sausa āda un lūpas, kā arī niezošs deguns ir vien daži no sausa gaisa simptomiem, kas vasaras tveicē kļūst vēl biežāka parādība. Gaisa mitrinātājs iekštelpām pēdējos gados ir ieguvis popularitāti, ņemot vērā, ka sauss gaiss pastiprina alerģiju un elpceļu saslimšanu simptomus. Izvēloties gaisa mitrinātāju, ir jāņem vērā tādi faktori kā telpas lielums, vai vēlaties mehānisko vai elektronisko vadību, kā arī ūdens tvertnes lielums, lai bieži nebūtu jāraizējas par ūdens uzpildi. 
Foto: Marymarkevich, freepik.com

Izvairies no sintētiska apģērba

Visiem zināms, ka “nav sliktu laikapstākļu, ir nepiemērots apģērbs.” Ko darīt karstā laikā? Dodoties ikdienas gaitās, kad regulāri tiek mainīta vides temperatūra, pārdomāts apģērbs var būt tavs labākais glābiņš. Sintētisks apģērbs neabsorbē sviedrus un mitrumu kā dēļ ķermenis nevar atvēsināties. Šis ir iemesls ādas pārkaršanai. Apģērbam ir jābūt vieglam un neapspīlētam, lai āda var uzņemt nepieciešamo skābekli un saglabāt optimālu temperatūru.

Dzer daudz ūdeni

Izejot laukā, pēc piecām minūtēm jau pār vaigu rit sviedru pilīte. Izklausās pēc pazīstamas situācijas? Cenšoties atvēsināties, ķermenis svīst, kā dēļ ir jāpiedomā pie sava ūdens patēriņa, lai būtu drošs, ka nav jāuztraucās par pārkaršanu un ģībšanu. Ja ikdienā visur ir lasāms, cik svarīgi ir palielināt izdzertā ūdens daudzumu, tad šajā laikā tas ir jo īpaši svarīgi.

Ēd vieglas maltītes

Lai nepārpūlētu ķermeni, kuram karstums uzliek papildus slodzi, ēst pārdomātas un vieglas maltītes ir viena no darbībām, ko darīt karstā laikā. Turklāt ēdiens var būt viens no veidiem, kā parūpēties, lai nenotiek ķermeņa atūdeņošanās. Iemet somā gurķi, citronūdeni vai ābolu kā veselīgu uzkodu, kas ļaus tev uzņem nepieciešamo šķidrumu!
Foto: Alex Kotliarskyi

Kā izvairīties no pārkaršanas darbā?

Vesels darbinieks ir produktīvs darbinieks. Šī iemesla dēļ darba devējam ir jādomā, ko darīt karstā laikā, lai nodrošinātu darbiniekiem pienācīgus apstākļus. Pārkaršana var veicināt galvas reiboņus, cilvēki kļūst miegaini un neuzmanīgi.

Ko darīt karstā laikā?

  • Vakarā, turot logus atvērtus pēc iespējas ilgāk, var nodrošināt, ka no rīta, darbiniekiem atnākot, gaiss vēl būs patīkami vēss.
  • Lieto vairāk ūdeni, lai parūpētos par savu veselību.
  • Darba laikā atver logus, lai palielinātu dabīgo ventilāciju un gaisa cirkulāciju.
  • Darba devējs var iegādāties žalūzijas, aizkarus, kondicionieri vai ventilatoru, lai nodrošinātu gaisa vēsumu.
  • Ja ir jāstrādā ārā, iespējams, ka vari vienoties ar darba devēju pārcelt darba laiku uz vakara periodu, kad ir kļuvis vēsāks.
  • Vairums darba telpu ir aprīkotas ar kondicionieri, kas ir risinājums, tomēr jāpiedomā, lai pāreja no karstā uz vēso gaisu notiek vienmērīga un vari izvairīties no nevēlamām saslimšanām.
Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr. 359 "Darba aizsardzības prasības darba vietās" nosaka, ka darba devējam ir jānodrošina darbiniekam paredzētajai slodzei atbilstoša gaisa temperatūra, mitrums un kustības ātrums. Ja saproti, ka tavs darba devējs par to nedomā, neklusē!
Gaisa sausinātājs Standart YDZ-10D/3, 200 W

Gaisa sausinātājs Standart YDZ-10D/3, 200 W

115,56 / gab.
Pieejama noliktavā
Grīdas ventilators Midea FS40-20JA BK, 40 W

Grīdas ventilators Midea FS40-20JA BK, 40 W

Pieejama noliktavā
Ūdens pudele Abbey Godafoss 21WX, zila/sudraba, 0.480 l

Ūdens pudele Abbey Godafoss 21WX, zila/sudraba, 0.480 l

20,19 / gab.
Krēms saules aizsardzībai Clarins SPF50, 50 ml

Krēms saules aizsardzībai Clarins SPF50, 50 ml