
Foto: Pexels.com/ Puwadon Sang-ngern
Paaugstināts asinsspiediens jeb arteriālā hipertensija ir izplatīta slimība visā populācijā, ar to sastopas gandrīz katrs otrais cilvēks. To piedzīvo vidēji 45 % sieviešu un 55 % vīriešu, taču nereti mazliet paaugstināts asinsspiediens nerada jūtamas izmaiņas pašsajūtā, tādēļ svarīgi to regulāri, vismaz reizi gadā, pārbaudīt.
Paaugstināta asinsspiediena izraisošie faktori var būt stress, liekais svars, smēķēšana, mazkustīgs dzīves veids, pārmērīga sāls lietošana uzturā. To var izraisīt arī dažādas slimības, kas saistītas ar nieru vai endokrīnās sistēmas darbību, kā arī šī problēma var tikt mantota. Rakstā uzzini, kādi dzērieni pret augstu asinsspiedienu var palīdzēt cīņā ar hipertensiju.
Kā normalizēt asinsspiedienu ar uztura palīdzību?
Nav noslēpums, ka veselības stāvokli tiešā mērā ietekmē mūsu dzīvesveids, tai skaitā uzturs. Asinsspiediena pazemināšanai svarīgi ēdienkartē iekļaut augļus un dārzeņus, kuru sastāvā ir daudz kālija, ar to bagātināti ir kartupeļi, banāni, pupiņas, zirņi, žāvēti augļi.
Ēdienkartē jāiekļauj arī dzērieni pret augstu asinsspiedienu – tējas, augļu sulas, un noteikti izvairies no pārāk liela uzņemtā kofeīna un sāls daudzuma. Arī alkohols ir viens no paaugstināta asinsspiedienu izraisošajiem faktoriem, tādēļ tā lietošana ikdienā var radīt nopietnas veselības problēmas.
Top 5 dzērieni pret augstu asinsspiedienu
1. Fermentēta Kombuča tēja
Mūsdienās lielu popularitāti guvušas Kombuča tējas, ka nu jau atrodamas teju katrā veikalā. Kombuča jeb tējas sēne ir fermentācijas procesā iegūts dzēriens, kas satur organiskās skābes, antioksidantus, enzīmus, probiotikas, B un C grupas vitamīnus. Kombuča ir nopērkama veikalos, taču pavisam vienkārši vari to pagatavot arī pats.
Viss, kas nepieciešams, ir četras sastāvdaļas – tēja, cukurs, ūdens un tējas sēne. Kā arī trauki tējas sagatavošanai, marlīte, ko uzklāt virs pagatavotā šķidruma un virtuves svari.
Šis dabīgais dzēriens uzlabo aknu darbību, kavē nevēlamu baktēriju attīstību organismā, regulē glikozes un holesterīna līmeni asinīs, kā rezultātā mazina sirds slimību risku. Kombučas tējas ir gardi dzērieni pret augstu asinsspiedienu, tādēļ noteikti ir vērts tos pagaršot un varbūt pat iekļaut ikdienas ēdienkartes sastāvā.

Foto: Pexels.com/ Son Tung Tran
2. Hibiska tēja
Krāšņi ziedošais Hibisks tiek audzēts daudzās pasaules vietās un tiek izmantots gan ārstnieciskos nolūkos, gan estētiskam baudījumam. Hibiska tēja ir koši sarkanā krāsā un tā tiek gatavota no Hibiscus sabdariffa sarkanajiem ziediem.
Tējai piemīt līdzīga garša kā dzērvenēm – skābena un mazliet sīva. Šis dzēriens nesatur kalorijas un kofeīnu un tā labi garšos gan silta, gan auksta, tādēļ labi noderēs arī tveicīgās vasaras dienās, lai palīdzētu atvēsināt ķermeni.
Hibiska tēju ārstniecības nolūkos izsenis izmantoja jau Senajā Ēģiptē, Persijā un Āfrikas reģionos. Tā tiek izmantota sirds slimību, sāpoša kakla un klepus ārstēšanai, kā arī paaugstināta asinsspiediena un holesterīna līmeņa pazemināšanai.
Ņem vērā, ka šis un citi dzērieni pret augstu asinsspiedienu nav ieteicami ikdienas lietošanā cilvēkiem ar pazeminātu asinsspiedienu.
3. Granātābolu sula
Granātābolu sula ir viena no veselīgākajām augļu sulām, tajā ir ne tikai daudz antioksidantu, bet arī C un B grupas vitamīni, organiskās skābes, minerālvielas un fermenti, kālijs un kumarīns.
Šis vērīgais dzēriens būs palīgs holesterīna līmeņa paaugstināšanā, mazasinības un nieru slimību, saaukstēšanās un angīnas gadījumā. Ja vēlies ar šīs sulas palīdzību uzlabot sirds un asinsrites darbību, trīs mēnešus ieteicams stundu pirms brokastīm izdzert pusi glāzes granātābolu sulas. Šis un citi dzērieni pret augstu asinsspiedienu palīdzēs akūtas hipertensijas gadījumā.

Foto: Pexels.com/ Cup of Couple
4. Ananasu sula
Veselīgais tropu auglis ananass, par kura dzimteni tiek uzskatīta Brazīlija, uzturā tiek lietots gan neapstrādāts, gan konservēts – konditorejas izstrādājumos, saldumos un ievārījumu pagatavošanai. Ananasu veselīgo īpašību ir neskaitāmi daudz.
Šī augļa sulai ir pozitīva ietekme uz asinsvadu stāvokli, tādejādi normalizējot asinsspiedienu. Vielas, kas ir daļa no sulīgā augļa, novērš holesterīna nogulsnes uz asinsvadu sieniņām un izšķīdina jau izveidojušās aterosklerotiskās plāksnes, neļaujot asinsvadiem nobloķēties.
Iekļaujot ananasu ikdienas uzturā, notiek pakāpeniska asins šķidrināšana, kas mazina trombu veidošanās risku. Auglim ir pozitīva ietekme arī uz gremošanas un nervu sistēmas darbību, kā arī tas palēlina audu novecošanos un palīdz ķermenim atjaunoties, tādēļ lieliski iekļausies sportistu ēdienkartē.

Foto: Pexels.com/ RODNAE Productions
5. Zaļā tēja un Oolong tēja
Oolong tulkojumā no ķīniešu valodas nozīmē Melnā Pūķa tēja un tā ir populārākā Ķīnas tējas šķirne. Tā tiek dēvēta arī par tirkīza zaļo tēju, to lapu krāsas dēļ. Tai ir svaigs zaļās tējas aromāts un izteiksmīga garša. Oolong tēja no zaļās un melnās tējas atšķiras ar to, kā tās lapas tiek apstrādātas – fermentācijas periods ir ilgāks kā zaļajai, taču īsāks kā melnajai tējai.
Regulāri lietojot uzturā šo tēju, tiek attīrīti asinsvadi, nostiprinās asinsvadu škiedraudi, tādejādi veicinot to atjaunošanos un uzlabojot ādas stāvokli. Šis veselīgais dzēriens pazemina holesterīna līmeni un ir labvēlīgs sirds veselībai. 1–2 krūzes diennaktī samazina hipertensijas jeb paaugstināta asinsspiediena risku pat par 50 %.
Zaļās tējas sastāvā ir daudz dažādu tanīnu, alkaloīdu, aminoskābju un ēterisko eļļu, kas rada pozitīvu ietekmi uz sirds darbību. Un labvēlīgās vielas un mikroelementi, kas atrodas zaļā tēja, ļauj piesātināt smadzeņu un asiņu šūnas ar skābekli, kas dažreiz trūkst, lai mūsu ķermenis pareizi funkcionētu.

Foto: Pexels.com/ NIKOLAY OSMACHKO
Rūpējies par savu organismu un pievērs uzmanību uzņemtajam uzturam. Dzērieni pret augstu asinsspiedienu un konkrēti pārtikas produkti neļaus arteriālajai hipertensijai ierobežot ikdienas gaitas. Lieto veselīgu uzturu un esi aktīvs – Tavs ķermenis pateiks paldies.